Klasyczna strucla makowa

Dzisiaj Kochani przepis na jedno z klasycznych ciast Bożonarodzeniowych. Klasyczna strucla makowa to punkt obowiązkowy moich rodzinnych świąt, zaraz obok piernika i sernika. Przepis jest bardzo prosty i zawiera gotową masę makową, co zdecydowanie usprawnia jej przygotowanie. Makowiec polałam lukrem na bazie soku z pomarańczy – i to był strzał w dziesiątkę, bo muszę przyznać, że te na bazie soku z cytryny to nie moja bajka 😀

Klasyczna strucla makowa

Klasyczna strucla makowa

Składniki:

Ciasto:

  • 500 g mąki + trochę do podsypania
  • 30 g cukru
  • 30 g cukru wanilinowego
  • około 200 ml ciepłego mleka
  • 4 żółtka
  • 50 g masła
  • 25 g świeżych drożdży

Dodatkowo:

Rozpoczynamy od przygotowania zaczynu. Kruszymy drożdże do miseczki, następnie zasypujemy je łyżką cukru i mieszamy do ich rozpuszczenia. Dodajemy do nich około 50 ml ciepłego mleka i odstawiamy na około 10 minut, żeby zaczęły pracować.

Do dużej miski przesiewamy mąkę. Później dodajemy pozostały cukier, cukier wanilinowy, żółtka oraz roztopione masło. Następnie dolewamy drożdże i pozostałe mleko. Zagniatamy ciasto przez około 10 minut. Ma być zwarte, gładkie i elastyczne. Ciasto przekładamy do miski, oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na około godzinę w ciepłym miejscu aż co najmniej podwoi swoją objętość.

W międzyczasie ubijamy na sztywno białka. W drugiej misce chwilę ucieramy masę makową. Następnie dodajemy do niej stopniowo ubitą pianę i delikatnie mieszamy.

Wyrośnięte ciasto przerzucamy na oprószony mąką blat. Chwilę wyrabiamy, żeby pozbyć się powietrza. Następnie rozwałkowujemy je na prostokąt o grubości około 0,5 cm. Ciasto smarujemy masą makową pozostawiając z jednej strony około 3 cm. wolnego miejsca. 

Rozpoczynamy zwijanie strucli, na początku boki zawijamy lekko do środka, żeby masa nie wypłynęła, następnie zwijamy ją tworząc roladę. Ciasto układamy łączeniem w dół. Makowiec owijamy papierem do pieczenie, jak cukierka, pozostawiając trochę zapasu (około 2 cm) i pozostawiamy na 10-15 min do podrośnięcia. 

W tym czasie rozgrzewamy piekarnik. Podrośnięte ciasto pieczemy w 160°C (z termoobiegiem) owinięte papierem przez około 50-60 minut. Gotowe ciasto pozostawiamy do wystudzenia.

Na koniec przygotowujemy lukier. Do soku z połowy pomarańczy stopniowo dodajemy cukier puder i dokładnie ucieramy, aż uzyskamy konsystencję gęstego jogurtu (u mnie było to około 1,5 szklanki cukru pudru, ale każdy cukier jest inny 🙂 ). Gotowym lukrem polewamy wystudzoną struclę, a później posypujemy ją kandyzowaną skórką pomarańczową.

Smacznego 😉 

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.