W mojej rodzinie łazanki zawsze były potrawą bezmięsną. Zazwyczaj przygotowywane były na piątkowy obiad. Kolejną rzeczą, która dodaje im wyjątkowości jest domowy makaron. Nie znoszę łazanek ze „sklepowym” makaronem. Mój makaron jest jednak inny niż tradycyjny. Zarówno moja babcia, jak i mama do łazanek zawsze dodawała mleka. Ja też tak robię, bo dzięki temu makaron jest zupełnie inny i wyjątkowy. Zachęcam Was do wypróbowania mojego przepisu 😉
Łazanki z dwoma rodzajami kapusty
Składniki:
- pół dużej główki białej kapusty
- 400 g kapusty kiszonej
- 6 dużych pieczarek
- 2 łyżki masła
- 4 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- przyprawy: czosnek granulowany, papryka słodka i papryka ostra
- pieprz
- sól
Na makaron:
- szklanka mąki + trochę do podsypania
- około 50 – 60 ml mleka
- jajko
- sól
Kapustę kiszoną przekładamy wraz z zalewą do garnka, dolewamy wody tak aby zakryła ona kapustę, dorzucamy dwa listki laurowe i kilka ziarenek ziela angielskiego. Doprawiamy odrobiną soli i gotujemy przez godzinę. Gotową odcedzamy i usuwamy liski i ziele.
Białą kapustę szatkujemy nożem lub ścinamy na mandolinie. Przekładamy ją do dużego garnka i zalewamy wodą. Doprawiamy solą, dwoma listkami laurowymi i kilkoma ziarenkami ziela angielskiego. Gotujemy ją do miękkości. Gotową odcedzić, przelać zimną wodą i usunąć liski i ziele.
W międzyczasie kiedy kapusty się gotują, zagniatamy ciasto na łazanki. Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej jajko, sól i zaczynamy zagniatać. Podczas wyrabiania stopniowo dodajemy mleko. Gotowe powinno być elastyczne i gładkie. Ciasto cienko rozwałkowujemy na obsypanym mąką blacie. Kroimy je na małe kwadraciki. Makaron gotujemy w dużej ilości osolonej wody przez około 2 minuty, aż będzie al dente. Gotowy odcedzamy.
Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki. Na dużej i wysokiej patelni (u mnie wok) roztapiamy masło i wrzucamy pieczarki. Doprawiamy je solą i smażymy około 8-10 minut aż odparuje cały płyn, a pieczarki ładnie się podpieką. Wtedy dorzucamy łazanki. Podsmażamy je przez kilka minut, aż się zarumienią. Następnie dodajemy kapusty biała i kwaszoną. Wszystko mieszamy i zmniejszamy ognień na średni poziom. Doprawiamy przyprawami, pieprzem i ewentualnie solą. Całość dokładnie mieszamy i chwilę podsmażamy.
Podajemy na ciepło.
Smacznego 😉