Kotlet devolay (kotlet de volaille)

Jedna z bardziej klasycznych propozycji na obiad. Mimo, że kotlet devolay (kotlet de volaille) wydaje się być prosty, to trochę mi zajęło przygotowanie idealnego 😀 Początkowo głównym moim problemem było wypływające masło, a przecież devolay powinien „sikać” XD Dopiero po jakimś czasie odkryłam, że należy go dobrze schłodzić.

Kilka porad. Pamiętajcie, żeby mięso nie było bardzo „wodniste” – naszpikowane wodą. Rozbijajcie go delikatnie, żeby nie zrobić dziury. Masło musi być zimne, a gotowy kotlet musi poczekać conajmniej 15 minut w lodówce przed smażeniem. Według mnie najsmaczniejszy jest tylko z dodatkiem masła, ale Wy możecie poeksperymentować i dodać ulubione zioła. 

Kotlet devolay (kotlet de volaille)

Kotlet devolay (kotlet de volaille)

Składniki:

  • 2 piersi z kurczaka
  • około 50 g masła zimnego 
  • pieprz
  • sól

Dodatkowo:

  • rozkłócone jajko
  • mąka (do panierowania)
  • bułka tarta (do panierowania)
  • spora ilość olej/masło klarowane do smażenia

Na początku oczyszczamy piersi z kurczaka. Możemy je podzielić wzdłuż na pół lub zostawić w całości zależy jak duże devolaye chcecie. Rozbijamy je jak na kotlety, uważając żeby nie zrobić dziury. Doprawiamy je solą i pieprzem. Następnie na każdym układamy kawałek (taki żeby nie wystawał z mięsa) zimnego masła i zwijamy w roladkę. Poźniej każdą z roladek osobno zawijamy ściśle w folię spożywczą i wkładamy na co najmniej 15 minut do lodówki.

Rozgrzewamy olej/masło klarowane w głebokiej patelni (wok) lub wysokim rondlu. Kiedy olej jest ciepły zmniejszamy płonień do małego.

Devolaye wyciągamy z foli. Panierujemy każdego z nich najpierw w mące, poźniej w jajku, kolejny raz w mące i jajku, a na końcu w bułce tartej.

Smażymy je na głębokim tłuszczu na małym ogniu, aż nabiorą z każdej strony ładnie złotego koloru. Smażenie powinno trwać około 15-20 minut. Gotowe devolaye ułożyć na ręczniku papierowym do odsączenia.

Smacznego 😉

Kotlet devolay (kotlet de volaille)

Kotlet devolay (kotlet de volaille)

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.