Idealne ciasto na pierogi

Święta już tuż, tuż! Najwyższa więc pora, aby na blogu pojawił się przepis na idealne ciasto na pierogi. Przepis ten nie sprawi nikomu problemów. Ciasto jest elastyczne i bardzo łatwe w zagnieceniu. Jest bardzo uniwersalne, świetnie sprawdzi się zarówno do słodkiego jak i słonego farszu.

Pierogi to taka potrawa, bez której nie wyobrażam sobie Wigilii. Na naszym rodzinnym stole królują przede wszystkim ruskie. Kiedy już razem z mamą zabieramy się za pierogi to robimy je w hurtowych ilościach 🙂 Część z nich zamrażamy. Dzięki temu możemy się nimi cieszyć przez dłuższy czas, a dodatkowo jeśli nie mamy czasu to jest to ekspresowe rozwiązanie na obiad.

ciasto-na-pierogi

Idealne ciasto na pierogi

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 125 ml gorącej wody
  • około 20 g masła
  • sól

Mąkę przesiewamy, dodajemy sól. Masło roztapiamy. Do mąki dodajemy jajka i masło. Powoli dolewamy wodę i mieszamy ciasto. Następnie zaczynamy je wyrabiać. Blat podsypujemy mąką i zagniatamy gładkie ciasto przez około 6-8 minut. Następnie przykrywamy je ściereczką i zostawiamy na 10 minut, aby odpoczęło. Ciasto dzielimy na dwie połówki. Jedną pozostawiamy pod ściereczką., a drugą rozwałkowujemy na cienki placek, w razie potrzeby podsypując odrobiną mąki. Szklanką wykrawamy kółka do których następnie będziemy nakładać po łyżeczce farszu i sklejać.

Pierogi gotujemy w dużej ilości osolonej wody około 3 minuty od czasu ich wypłynięcia.

Smacznego 🙂

ciasto-na-pirogi-2

ciato-na-pierogi1

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.