Klasyczny zakwas na barszcz czerwony

To już ostatni moment na przygotowanie zakwasu na barszcz! Musi on bowiem spędzić około 4-5 dni w ciepłym miejscu. Jeśli jeszcze go nie przygotowaliście to czas najwyższy 😉

Ten przepis na zakwas na barszcz czerwony jest bardzo tradycyjny. Nie zawiera on żadnych przypraw (te bowiem dodajemy dopiero podczas gotowania barszczu) ani soli. Dokładnie w taki sam sposób zakwas przygotowywała moja prababcia. Ja kontynuuję rodzinną tradycję i nic w nim nie zmieniam. Bo przecież jak coś jest smaczne to po co to zmieniać 😀

Klasyczny zakwas na barszcz czerwony

Klasyczny zakwas na barszcz czerwony

Składniki:

  • około 1 kg buraków czerwonych
  • średniej wielkości główka czosnku
  • kromka razowego pieczywa

Buraki obieramy, myjemy i dzielimy na mniejsze kawałki (ćwiartki). Wrzucamy je do dużego słoika (około 2 l) lub kamionki. Dodajemy czosnek podzielony na ząbki. Całość zalewamy letnią, przegotowaną wodą, tak aby zakryła buraki. Na górze kładziemy kromkę pieczywa. Słoik przykrywamy bawełnianą/lnianą ściereczką lub gazą i pozostawiamy na blacie kuchennym, w cieple na około 4-5 dni. Ważne jest aby nigdy nie zamykać szczelnie słoika z zakwasem bo zakończy to proces fermentacji! Po trzech dniach usuwamy pieczywo, żeby zapobiec powstaniu pleśni.

W przeciwieństwie do żuru, zakwasu na barszcz NIE mieszamy! Sprawdzamy jedynie czy nie pojawia się pleśń. Jeśli się pojawi to od razy ją zbieramy i wyrzucamy. I w razie potrzeby, jeśli buraki się odsłonią dolewamy wody.

Po 4-5 dniach barszcz zaczyna ładnie pachnieć, to znak że jest już gotowy. Taki barszcz przecedzamy przez gazę, przelewamy do słoiczków, szczelnie zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Możemy go przechowywać nawet do 3 tygodni.

Pamiętajcie jednak, że zakwas dodajemy do barszczu na samym końcu i krótko podgrzewamy (nie doprowadzamy do wrzenia bo straci kolor).

Smacznego 😉

Klasyczny zakwas na barszcz czerwony

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.