Leniwe

W moim rodzinnym domu leniwe zawsze nazywane były po prostu kopytkami. Śledząc niektóre blogi i przeglądając różne książki kucharskie, doszłam do wniosku, że nie tylko ja mam problem z nazewnictwem XD Generalnie, przyjmując definicję najpopularniejszej internetowej encyklopedii, głównym składnikiem klusek leniwych jest twaróg, a kopytek ziemniaki.

Należą one zdecydowanie do klasyki kuchni polskiej i na pewno każdy z Was zajadał się nimi u swojej babci. Najczęściej podawane są, podobnie jak kopytka, z podprażoną bułką tartą i cukrem. Ja uwielbiam je także jako dodatek do mięsnego sosu.

Leniwe

Składniki:

  • 500 g tłustego białego sera (twarogu)
  • około 150 – 250 g mąki pszennej (w zależności od wilgotności sera)
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 jajka
  • sól

Ser rozdrabniamy lub przeciskamy przez praskę. Dodajemy do niego mąki pszennej oraz ziemniaczaną, sól i jajka. Dokładnie wyrabiamy ciasto, aż składniki dobrze się połączą. Ciasto musi być dość twarde i zwięzłe, takie żeby można było je kroić nożem. Formujemy z niego kulkę i dzielimy na 3 części. Z każdej z nich formujemy wałek, który następnie spłaszczamy z góry. Kroimy pod kątem na niewielkie kawałki, które kształtem będą właśnie przypominały kopytka.

Wrzucamy na wrzącą, osoloną wodę partiami. Gotowe są po około 2-3 minutach od chwili wypłynięcia na wierzch. Wyjmujemy łyżką cedzakową i podajemy z podprażoną bułką tartą lub jako dodatek do mięsa.

Smacznego 😉

Jak przygotować taką prażoną bułkę tartą?

Na patelni roztapiamy 4 łyżki masła. Dodajemy do niego tyle samo łyżek bułki tartej. Podgrzewamy mieszając, aż bułka się zarumieni i zacznie się cała pienić.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.